Genel Müdürlük

  • Ataköy Marina İçi – Ataköy Sahil Yolu , Marina Yönetim Binası yanı 34158 Bakırköy/İstanbul

Sosyal Ağlarda FLYCAM

Rüzgar Panelleri

Rüzgar Tribünün İncelemesi

Bir zamanlar, bazı uzmanlar herhangi bir sorunun resimlerini çekmek için yalnızca bir cep telefonu kamerasını yeterli görüyorlardı. Tüm alanın muayene süreci aylar sürebiliyordu. Neyse ki, drone teknolojisindeki ilerlemeler bu hantal bakım çabasını daha güvenli ve daha modern bir veri toplama sürecine dönüştürüyor.

Boyları 150 m. yaklaşan türbinlerde, bakım işçileri bu yüksekliğe, kulenin içindeki bir merdivene tırmanarak yapmaktalar. Gövdeye çıktıktan sonra ise, hava durumu nasıl olursa olsun, bu yükseklikte örneğin türbin kanatlarına dışarıdan müdahale etmek zorunda kala bilmekteler. Ve maalesef iş güvenliği önlemlerinin iyi alınmadığı durumlarda, zaman zaman ölümler ya da sakatlanmalar dahi olabiliyor. İşte FLYCAM Teknik tam da bu noktada devreye giriyor: teknisyenler drone’ları uçurarak, bakım işçilerinin o yüksekliğe tırmanıp, fiziken müdahale etmeleri gereken bir durum olup olmadığına karar verebiliyorlar.

Hem termal hem de optik kameralar sayesinde, kanatlar üzerindeki yıpranmalar, havanın normal olmayan akışı sonucu ısınmalar gibi durumlar gözlemlenebilmektedir. Yüksek çözünürlüklü görüntüler ile ise detaylı inceleme yapılabilmesi mümkündür.